CEO TÜRKİYE ÜYEMİZ BEREKET DÖNER CEO'su ile DİJİTALLEŞME RÖPORTAJIMIZ - CEO TÜRKİYE
CEOROPORTAJ CEOYAZILARI DİJİTAL-AJANDA DİJİTALLEŞME ROPORTAJLAR RÖPORTAJLAR
CEO TÜRKİYE ÜYEMİZ BEREKET DÖNER CEO'su ile DİJİTALLEŞME RÖPORTAJIMIZ

CEO TÜRKİYE ÜYEMİZ BEREKET DÖNER CEO'su ile DİJİTALLEŞME RÖPORTAJIMIZ

CEOROPORTAJ CEOYAZILARI DİJİTAL-AJANDA DİJİTALLEŞME ROPORTAJLAR RÖPORTAJLAR
ÖZET BİLGİ:

DETAYLARI

Muhammet Nezif Emek
Bereket Döner -CEO

Ülkemizdeki ve Dünyadaki Dijitalleşmelerle ilgili gözlem, yorum ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
İnternetin dijitalleşmede çok önemli bir dönüm noktası olduğu görüşündeyim. İnternet kullanımı yaygınlaştıkça zaman kavramında oluşan değişim ve hızlı aksiyon ihtiyacı bir çok alanda dijitalleşmeyi tetikledi. Örneğin reklam sektörü artık tamamen kişiyi kullanım alışkanlıkları, ziyaret ettikleri lokasyonlar, sosyal medyadaki aktiviteleri, alışveriş geçmişi vs gibi bir çok metriklerle değerlendirerek hedef kitleyi tespit edip ona en uygun ulaşım mecrasını da yine bu dijital veriler eşliğinde belirliyor. Bizim insanımız da sürekli teknolojiyle iç içe olduğu için dünyadaki değişimleri hızlıca uyguluyor. Her sektördeki işletmecilerin gelecekte de var olabilmeleri için dijitalleşmeyi sonuna kadar destekleyerek şirketlerinin süreçlerini dijitalleşmeyle otomatize etmeleri gerektiği görüşündeyim.

En son ilginizi çeken dijital bir tecrübe ya da ürün/çözüm ile ilgili detayları paylaşır mısınız?

Seatle’da arabamızı park edip yemeğe gitmiştik,  daha sonra park yerini hatırlayamadık ve yabancısı olduğumuz bu şehirde aracımızı bulma imkanımız yok gibiydi. Çünkü yoğun trafik yüzünden arabamızı bulduğumuz bir park yerine bırakmıştık. Daha sonra arkadaşım Apple telefonundaki Siri’ye “arabam nerede” diye sordu. Siri arabamızın konumunu bize gösteri ve arabamıza sorunsuz bir şekilde gittik. Oysa ki konum kaydı falan yapmamıştık. Siri bizim hareket durumumuz ve hızımıza göre hangi konumda araçtan inip yürüdüğümüzü tespit ederek bize araç konumumuzu bulmuştu. Bu gerçekten benim son zamanlarda en çok etkilendiğim olaydı.

Akıllı Şehirler konusunda ülkemizde ve dünyada gözlemleriniz nelerdir? 

Dünyada akıllı şehir çözümleri öncelikle çevresel sorunları azaltmak için kullanılmaya başlandı. Enerji tüketimini azaltmak için güneş enerji panellerine sahip yollar, atık yönetimi, sinyalizasyon sistemleri vs gibi bir çok akıllı şehir çözümlerinin bazıları Türkiye’de de özellikle son bir kaç yılda uygulanmaya başladı. Türkiye’de bir çok şehrimizin bu konuya önemli yatırımlar yapmakta olduğunu biliyoruz. Artık çoğu kişi trafiğe çıkmadan önce navigasyon uygulamasına bakıyor, otobüsün geleceği saati kontrol ediyor, bir sonraki 8 vagonlu metronun kaç dakika sonra geleceğini dijital ekrandan takip ediyor. Akıllı aydınlatma, sulama sistemleriyle enerji verimliliği sağlanıyor, sensörlerle ve akıllı sayaçlarla sistemleri uzaktan yöneterek dijital uyarı eşikleriyle hızlı aksiyonlar alabiliyorsunuz. Gelecekte Türkiye’deki belediyelerin bütçe planlamasında akıllı şehir çözümleri altyapı harcamalarından daha büyük bir pay alacak. Bu pay arttıkça da muhtemelen toplam bütçe ihtiyaçları da düşmeye başlayacak.

Endüstri4.0 ve Dijital Dönüşümle ilgili gelişmeler konusunda ne düşünüyorsunuz ?
Bizim gibi üretim yapan şirketlerin daha verimli kaynak kullanımı, hatadan arındırılmış hızlı üretim ve sevkiyat için Endüstri 4.0’ın getireceği bir çok teknolojiyi kullanması gerekmekte. Biz de her dönem üretim tesisimizde kullandığımız makineleri yeniliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de Endüstri 4.0 çerçevesinde makinelerimiz ve üretim bandlarımız kendi içlerinde haberleşerek üretim adımlarını kendi başına takip edebilecek ve sevkiyata bilgi verecek. Sipariş sistemleri üretimle entegre olarak kendi başına arz talep dengesini değerlendirerek vardiya ve üretim planlamasını yapacak. Tüm bu değişiklikler hep tüketici faydasına olacak, tüketici her istediği ürünü, her an, daha uygun fiyatla, daha hızlı, aynı kalitede bulabilecek. Bu nedenlerle de bu konulara yatırım yapan firmalar tüketiciler tarafından daha çok tercih edilecek.

Sizin veya kurumuzun kendi veya hizmet verdiğiniz kurumlar için örnek proje, tecrübe veya Dijital Ajandanız var mı?
Biz doğrudan veya dolaylı olarak tüketicilerimize hizmet ediyoruz, yurtdışı projelerimizde işletmeci adaylarına aynı zamanda danışmanlık hizmeti de vermekteyiz. Bu kapsamda döner üretim sürecini hem kendi üretim tesisimizde daha otomatize etmek, hem de yeni kurulacak yurtdışı tesislerde de tamamen Endüstri 4.0 standartlarını uygulamak suretiyle tam dijital üretim sürecini sağlamak için yoğun mesai harcıyoruz. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanındaki restoranlarımızda yediğiniz dönerin hangi tarihte hangi üretim bandında, hangi ustaların gözetiminde hazırlandığını akıllı barkod sistemiyle takip edebiliyoruz. Hali hazırda kullandığımız ve belirli incelikte döneri otomatik kesen robotlarımızı gelecekte de farklı sensörlerle, birbirleriyle haberleşen üretim, marinasyon ve paketleme bantlarıyla destekleyerek, restoranlarımızda da kullanacağımız teknolojilerle tüketiciye sunduğumuz örneğin Bereket Sarma ürünümüzün içindeki dönerin sıcaklığını, servis hızını, sunumu takip ediyor olacağız. Kişiselleştirilebilir ürünlerin geleceğin anahtarı olduğunun bilincindeyiz, bu nedenle ürünümüzü her müşteriye, ihtiyacına ve talebine göre ayrı bir ürün olarak sunabilmek için sürekli çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı yurt dışında da sergileyerek dünyada Türk dönerinin temsilcisi ve savunucusu olma misyonumuzun yanında dijitallleşme önceliğimizle de Türkiye’mizin gelişimine öncülük etmek istiyoruz.

0 Reviews:

Post Your Review

24/7 Customer Care

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.

Cash On Delivery

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.

One Day Shipping

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.

Worldwide Shipping

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.