Header Ads

İNCİ HOLDİNG CIO Mehmet Hepkorucu 2017 Röportajı

Kurumunuzun adı, sektörü ve kurumunuzdaki ünvanınız ve ne kadar süredir çalıştığınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ağırlıklı olarak otomotiv tedarik sektörü olmak üzere 4 ayrı sektörde faaliyet gösteren İnci Holding şirketinde, Bilgi Teknolojileri Koordinatörü olarak görev alıyorum. İnci Holding’de 8 yıldır çalışıyorum, ancak bilgi teknolojileri sektörüne 31 yıldır emek veriyorum.Kurumunuzdaki IT Departmanı olarak ekibiniz, görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

  6 Yazılım geliştirici, 3 sistem destek olmak üzere, 10 kişilik bir ekibim var.
SAP ERP, SAP BW , SAP BPC,  SAP BO,  NETSİS ERP , MİKRO ERP, O365 , SalesForce , SharePoint , Otomasyon sistemleri konularında 10 şirkete, 428 kullanıcıya yazılım geliştirme, uyarlama, entegrasyon, donanım  konularında  destek vermekteyiz.

Bilgi Güvenliği konusunda kurumunuzda gerçekleştirdiğiniz teknik, bilgilendirme ve eğitim çalışmaları nelerdir?

 Yılda 2 defa, yönetim kurulu dahil tüm çalışanlara , videolarla desteklenmiş birer saatlik sunumlarla eğitim vermekteyiz. Ayrıca 2 haftada bir tüm kullanıcılara e-Mail ile bilgilendirmeler yapmaktayız. Bilgi güvenliği konusunu maksimum düzeyde gündemimizde tutuyoruz.

Dijital Dönüşüm hakkında kurumsal olarak yaptıklarınız ve yol haritanız nasıldır?

 Dijital dönüşüm konusunu sürekli gündemde tuttuğumuz Bilgi  Teknolojileri ve İnovasyon komitelerimiz vardır. Komitelerde, dijital gelişmeleri ve yenilikleri değerlendirip, yol haritası belirlemeye çalışıyoruz.

Bulut Bilişim olanaklarından yararlandığınız ürün ve servisler nelerdir?

 SalesForce , O365 kullanmaktayız.

Kullandığınız yerli yazılımlar hakkında genel olarak deneyimlerinizi aktarır mısınız?

 Netsis, Mikro ve Soft kullanıyoruz. Bu yazılımlardan genel olarak memnun olduğumuzu söyleyebilirim. Lakin yerli ERP’ler, Terminal Server bağlantısı ile çalıştıklarından, ilave lisans gereksinimi doğurmakta. Üretim yapan firmalarda, standart maliyet, sinai maliyetle ilgili gelişim alanları olduğunu düşünüyorum.

Kurumsal Mobil İletişim Çözüm sağlayan operatör firmanızdan memnun musunuz?

 Evet , oldukça memnunuz. Taleplerimize hızlı dönüyorlar, işlemleri yapıyorlar. Gerekli durumlarda üst seviyelere kolayca eskale edebiliyoruz.
Internet Servis Sağlayıcısı olarak hizmet aldığınız firmadan memnun musunuz? Hangi hizmetleri alıyorsunuz? Örneğin ses ve güvelik hizmeti de alıyor musunuz?
 Yaklaşık 10 yıldır hizmet aldığımız firmayı, son 3 ayda yaşadığımız problemler nedeniyle değiştirme kararı aldık. Şu anda GSM operatörü olarak da hizmet veren 2 operatörle görüşmekteyiz. 3 yıldır BGP hizmeti almamıza rağmen, ihtiyaç halinde çeşitli sebeplerle bir türlü devreye alamadık. Bu da operatör değişimi için nedenlerden biridir. Ses hizmetini de aynı ISP’den almaktayız. Ses hizmetlerinde şu ana kadar bir problem yaşamadık. Çoklu grup şirketi sayımız ve uluslar arası ortaklıklarımız nedeniyle yoğun olarak Video Konferans yapmaktayız. Buradaki yaşadığımız sıkıntıları da MCU ile çözme yönünde hedeflerimiz var.

2017 yılı için genel olarak yapmayı hedeflediğiniz Kurumsal IT proje ve hedefleriniz nelerdir?
SAP UFRS geçişini gerçekleştirdik. SharePoint Upgrade projesi üzerinde çalışıyoruz. SAP BW – BO UFRS raporlamaları üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Planlarımız arasında bayi portalini güncellemekte var.


Kendi yazılım geliştirme ekibiniz var mı? Varsa hangi konularda çözümler üretmektesiniz?

 Oldukça yetkin bir yazılım ekibine sahibiz. SAP ABAP, SAB BW,SharePoint, Otomasyon, Entegrasyon konularında çözümler üretmekteyiz. IoT konularında da çalışmalara başlamayı düşünüyoruz.

İş Zekası sistemleri kullanıyor musunuz? Mobil raporlama konusunda çalışmalarınız var mı?

 SAP BW , SAP BO kullanmaktayız. SharePoint Upgrade projemizle de, mobil raporlamalar yapmayı planlıyoruz.

Sektörle ilgili 5 ve 10 yıllık öngörüleriniz nelerdir? Hangi alanların ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

 Güvenliğin çok önemli olduğunu, IoT projelerinde, güvenliğin çok büyük bir tehdit olduğunu düşünüyorum. IoT her alanda, farklı şekillerde karşımıza çıkacak, hayatımızı kolaylaştıracak ama aynı zamanda da büyük bir güvenlik riski oluşturacaktır.

En son gerçekleştirdiğiniz IT Projesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

SAP UFRS Projesini gerçekleştirdik. Oldukça yetkin bir firma ve danışmanla çalıştık. Danışmanın yetkinliğinin ne kadar önemli olduğunu, firmanın iş yapma disiplinin de çıktılara etkisini net olarak gözlemledik. İyi danışmanlar, iyi firmalara başarılı projeler üretir. Bunlardan birinin eksikliği, projenin istenen çıktıları üretememesi, memnun olmayan süreç sahipleri ve üst yönetim olarak kendini gösterir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.